komputerowa gra wojenna

Gry wojenne oraz symulacje strategiczne

Gry wojenne dzielą się generalnie rzecz biorąc na dwa typy – te, które odwołują się do konfliktów, które mają miejsce w naszym świecie, oraz tych, które umiejscowione zostały w światach fikcyjnych, a nawet fantastycznych. Oczywiście te nastawione na odtwarzanie realnych konfliktów stawiają sobie za cel najczęściej jak najbardziej realistyczne ukazanie historii. W przypadku gier o fantastycznym charakterze fabuły twórcy mogą popuścić wodze wyobraźni i dowolnie kreować przedstawianą nam rzeczywistość.

Gry wojenne typu strategicznego dają graczowi możliwość kierowania własną armią. Może to odbywać się w skali mikro lub skali makro. W zależności od tego będziemy mieli możliwość dowodzenia albo pojedynczymi jednostkami, albo całymi oddziałami zorganizowanymi w plutony, dywizje czy nawet legiony. W przypadku niektórych tytułów naszym zadaniem będzie także zadbanie o gospodarczą stronę prowadzonych przez nas działań wojennych – by zapewnić sobie wystarczająco liczną armię, posiadającą uzbrojenie pozwalające na zwycięstwo w bitwach, konieczne jest zorganizowanie naszej gospodarki tak, by mogła ona zaspokoić potrzeby powołania do życia armii, która poradzi sobie z wojennymi zadaniami.

W przypadku strzelanek wojennych sami chwycimy za broń i staniemy oko w oko z wrogiem. Będziemy musieli wykazać się nie tylko sprytem, ale i zręcznością, które pozwolą nam na pozbawienie przeciwnika życia zanim on zrobi to z nami.