chłopcy grają w gry na laptopach

Świat gier

Temat gier komputerowych wywołuje silne emocje zarówno u dzieci i ich rodziców. Dla dziecka jest to świetny sposób, który pozwala oderwać się całkowicie od spraw codziennych i przenieść w świat fascynujących przygód. Z kolei wielu rodziców żyje w przekonaniu, że dziecko poprzez tą formę rozrywki uczy się i rozwija swoje zainteresowania. Problem zaczyna się dla nich, kiedy dziecko całkowicie traci kontakt z realnym światem.

joypad do gry komputerowej

Dopiero po pewnym czasie do rodziców dociera, że tracą niegdyś dobre relacje z dzieckiem a ono jest wyłącznie zatopione w świecie gry. Po namowach znajomych udają się do poradni psychologicznej, gdzie dowiadują się że w danym problemie nie są odosobnieni. Kiedy więc zaczyna się uzależnienie od gier komputerowych? Okazuje się, że już wtedy, gdy granie jest jedyną aktywnością dziecka i rezygnuje ono z pozostałych form spędzania czasu (basen, nauka, wyjście z rodziną). Zaangażowanie w grę dziecka jest na tyle mocne, że dochodzi do licznych konfliktów z rodziną a każda próba oderwania go od komputera kończy się awanturą i płaczem. Stąd też zanim w życiu dziecka pojawi się komputer tak ważne jest ustalenie z góry celu, dla którego decydujemy się na podobny krok. Nie mniej jednak nie można popadać w skrajność, ponieważ jest wiele gier, które mogą wnieść dużo dobrego.

Gry zręcznościowe czy gry logiczne to rozwiązania, które śmiało możemy polecić. Zanim jednak ją uruchomimy warto na początku zadbać o sprawdzenie sugerowanego wieku – poziom trudności jest dostosowany do wieku dziecka. Gry logiczne i łamigłówki są w stanie nauczyć dziecka kreatywności i podejmowania decyzji. Jednak umiar i tutaj jest wskazany. Skoro gra uznawana jest za edukacyjną nie oznacza to, że może ono spędzać przed nią więcej czasu. Gry edukacyjne są formą rozrywki jaką możemy polecić maluchowi.